چگونه در کار ترفیع بگیریم

ساخت وبلاگ
چکیده : چگونه می توانید درخواست خود را برای ترفیع مقام مطرح کنید؟Reviewed by سارا حق شناسon Oct 25Rating:... با عنوان : چگونه در کار ترفیع بگیریم بخوانید :
111111111111111111111

چگونه می توانید درخواست خود را برای ترفیع مقام مطرح کنید؟Reviewed by سارا حق شناسon Oct 25Rating: 

اگر برای مدت زمان طولانی عملکرد مناسب و موفقیت آمیزی در مقام فعلی خود در شرکت داشته اید، پس باید برای درخواست ترفیع مقام از آمادگی لازم برخوردار شده باشید. اما اگر می خواهید با درخواستتان موافقت شود، باید وظایف خود را به خوبی انجام دهید، جلسه ای در این زمینه با رئیس تشکیل بدهید، و درباره آنچه که باید بگویید و آنچه که نباید بگویید، فکر کنید. اگر قصد دارید بدانید که چگونه باید درخواست ترفیع بدهید، و چگونه می توانید در ازای سخت کوشی خود پاداش بگیرید، مراحل زیر را دنبال کنید:

1oآمادگی لازم را برای طرح درخواست ترفیع مقام به دست آورید.

هنگامی که درخواست خود برای ترفیع را مطرح می کنید، باید جزئیات دقیقی درباره نحوه همکاری تان با شرکت و همچنین توضیحاتی درباره آنچه که از رئیس تان می خواهید، ارائه بدهید. اگر وارد جلسه شوید و فقط بگویید :"می خواهم ترفیع بگیرم" این احتمال وجود دارد که آنها درخواست شما را جدی نگیرند. اگر می خواهید قبل از ورود به جلسه آمادگی لازم را داشته باشید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

فهرستی از توانایی ها و فعالیت های خود تهیه کنید. درباره فعالیت هایی فکر کنید که در طول ۶ ماه گذشته، ۱ سال گذشته و حتی ۵ سال گذشته برای شرکت انجام داده اید، بسته به این مطلب که تا چه مدت در مقام فعلی خود فعالیت کرده اید. درباره هر گونه پروژه ای که تاکنون بر روی آن کار کرده اید، هر یک از اهدافی که به آنها دست یافته اید و یا هر گونه ایده نوآورانه ای که برای پیشرفت شرکت ارائه داده اید، مطالبی را بر روی کاغذ بیاورید.

شرح جزئیات فعالیت ها به صورت دقیق و مشخص بسیار اهمیت دارد. در صورتی که بتوانید این مطلب را تخمین بزنید که پروژه ها و ایده هایی که برای شرکت ارائه داده اید و فعالیت هایی که برای شرکت انجام داده اید، دقیقاً تا چه حد به پیشرفت شرکت کمک کرده اند، می توانید با قدرت بیشتری در جلسه حضور یابید.

 آمادگی لازم برای بیان این مطلب که تا چه حد برای شرکت مفید و استثنایی بوده اید، را به دست آورید. احتمالاً قصد ندارید فقط این مطلب را عنوان کنید که تا چه حد عملکرد موفقیت آمیزی داشته اید، بلکه می خواهید این موضوع را ثابت کنید که تا چه حد فراتر از انتظارات عمل کرده اید.

موقعیت و مقام مورد نظر خود را مشخص کنید. افراد زیادی هستند که می خواهند در شرکت پیشرفت کنند و ترفیع  بگیرند، اما متوجه این مطلب می شوند که به دلیل ساختار سازمانی نمی توانند موفق شوند. اگر موقعیت شغلی جدیدی ایجاد گردد، این بخش آسان می شود زیرا می توانید برای آن موقعیت شغلی جدید درخواست بدهید. با این حال اگر چنین موقعیتی ایجاد نشود، نیاز خود به موقعیتی را نشان دهید که می توانید در آن  عملکرد روزانه شرکت را ارتقاء دهید و نقش تأثیر گذارتری داشته باشید.

هنگامی که مقام مورد نظر خود را یافتید و یا موقعیت شغلی جدیدی را خلق کردید، باید دلایلی را مطرح کنید که نشان می دهند شما بهترین فرد موجود برای تصرف این موقعیت هستید. اگر قصد دارید رهبر گروه باشید به رئیس خود نشان دهید که تا چه حد در مدیریت پروژه های کوچکتر عملکرد موفقیت آمیزی خواهید داشت.

سعی کنید برای طرح درخواست ترفیع زمان بندی صحیحی داشته باشید. افراد زیادی وجود دارند که از طرح درخواست خود برای ترفیع می ترسند، زیرا نمی توانند بهترین زمان ممکن برای این کار را تشخیص بدهند. در واقع هیچ گونه زمان مشخص و مناسبی برای طرح این درخواست وجود ندارد، اما مطمئناً لحظاتی وجود دارند که برای مطرح کردن این درخواست بهترین لحظات ممکن هستند. بهترین زمان ممکن برای درخواست ترفیع می تواند در طول بازبینی های سالانه و یا بازبینی های نیمه سال باشد. که بهترین فرصت ممکن برای بحث و تبادل نظر درباره توانایی ها و فرصت هایی که در آینده در پیش رو خواهید داشت، می باشد. اما اگر نمی خواهید صبر کنید، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

موقعیت مورد نظر خود در دپارتمان و یا گروه را در نظر بگیرید. آیا دپارتمان شما به تازگی با دپارتمان دیگری ترکیب شده است و یا تغییراتی کلی در شرکت شما ایجاد شده است؟ در صورتی که این اتفاق رخ داده است، از این فرصت استفاده کنید و سعی کنید بخشی از این تغییرات باشید. با این حال اگر دپارتمان شما به دلیل ترکیب با دپارتمان دیگر افراد زیادی را از کار بی کار کرده و محیط کار پر استرس شده است، بهتر است صبر کنید تا محیط کار آرام شود و فرصت مناسب فرا برسد.

در صورتی که شرکت دچار مشکل شده باشد و یا با کمبود پول مواجه باشد، و یا شما و همکارانتان باید کاری را در مدت زمان معینی تحویل بدهید، بهتر است تا آرام شدن شرایط صبر کنید.

قبل از اینکه درخواست ترفیع خود را ارائه بدهید، فردی که در صورت ترفیع رئیس و یا سرپرست شما می شود را شناسایی کنید. افراد بسیاری وجود دارند که در مکالمه و یا اداره کسب و کار روش خاصی را در پیش می گیرند. این روش برای هر فردی می تواند متفاوت باشد. این مطلب را تشخیص بدهبد که بهترین زمان ممکن برای درخواست ترفیع از رئیس چه زمانی است. برای مثال اگر رئیستان بخواهد به یک سفر دو هفته ای برود احتمالاً حال و هوای مناسبی دارد. اما اگر رئیستان موقعیت و یا فرصت مناسبی را از دست داده باشد، ارائه درخواست ترفیع مقام در آن موقعیت به خصوص گزینه مناسبی نخواهد بود.

نباید برای مدت زمان طولانی در انتظار فرا رسیدن فرصت مناسب بمانید. اگر ماه ها منتظر فرصتی برای صحبت در این باره بوده اید، اما همیشه دلیل خوبی برای بیشتر منتظر ماندن به وجود می آید، زمان آن فرا رسیده که انتظار را کنار بگذارید و خودتان وارد عمل شوید.

از رئیس برای برگذاری جلسه در این خصوص درخواست کنید. هنگامی که متوجه شدید که قصد دارید درباره توانایی هایتان چه مطالبی را عنوان کنید، خواهان چه نوع مقام و پستی هستید و فرصت مناسب برای صحبت دراین باره را تشخیص داده اید، بهترین زمان ممکن برای عمل فرا رسیده است. هرگز درست در وسط روز وارد دفتر مدیر نشوید و از او برای صحبت کردن درخواست نکنید. در عوض با مدیر خود در این زمینه مکالمه داشته باشید و با ارسال ایمیل به او بگویید که می خواهید درباره نحوه عملکرد خود و توانایی هایی که دارید با او صحبت کنید.

هنگامی که در این باره با مدیر صحبت کردید، او متوجه می شود که  قصد دارید درباره چه موضوعی صحبت کنید، از این رو در طی جلسه حالت دفاعی خود را حفظ خواهد کرد.

قبل از جلسه به اندازه کافی دراین باره تحقیق کنید. اگرچه لازم نیست هنگامی که درخواست ترفیع می دهید، درباره میزان دستمزد دریافتی خود اطلاعات دقیقی داشته باشید، اما در صورتی که این موضوع مطرح شود باید آمادگی لازم را برای صحبت در این باره داشته باشید. متوجه این مطلب باشید که فعالیت های شما دقیقاً تا چه میزان ارزش خواهد داشت، چه در شرکت و چه در جهان. به وب سایت های  Salary.com و PayScale.comمراجعه کنید و متوجه  خواهید شد که از شرکت خود چه انتظاری خواهید داشت.

2oمراقب باشید که چه کارهایی را نباید انجام بدهید.

هرگز این گونه تصور نکنید که مستحق ترفیع  هستید. بدترین تفکری که هنگام صحبت با رئیس برای درخواست ترفیع می توانید داشته باشید این است که فکر کنید ۱۰۰% مستحق دریافت این ترفیع هستید. فقط به این دلیل که برای مدت زمان معینی در یک شرکت کار کرده اید، به این معنا نیست که مستحق دریافت ترفیع هستید. هنگام صحبت با رئیس آمادگی لازم را داشته باشید و سعی کنید در این زمینه از ذهن بازی برخوردار باشید. اگر بیش از اندازه به خود اطمینان داشته باشید، رئیس و یا مدیر شما تصور می کند که فرد مغرور و یا غیر منطقی هستید.

در یک دنیای ایده آل رئیس شما نسبت به تمام توانایی های تان آگاهی کامل دارد و نسبت به این مطلب که فرصت مناسب برای ترفیع شما چه زمانی خواهد بود، با شما هم عقیده است. با این حال حتی اگر توانایی های تان به اندازه کافی تأثیرگذار باشد، ممکن است از نظر رئیس هنوز فرصت مناسب برای ترفیع فرا نرسیده باشد.

او نیز با این مطلب موافق است که شما به اندازه کافی از توانایی های لازم برخوردار هستید، اما احتمالاً عقیده دارد که برای ترفیع باید مهارت ها و تجربیات زیاد دیگری را نیز به دست آورید.

سعی کنید همواره ذهن بازی داشته باشید. اگر رئیس تصور کند که شما هنوز از آمادگی لازم برخوردار نیستید، از او بپرسید که برای ترفیع از چه ویژگی های دیگری باید برخوردار باشید و حتی آن ویژگی ها را یادداشت کنید. این مطلب را به رئیس خود نشان دهید که می خواهید همواره عملکرد خوبی داشته باشید و به این منظور هر آنچه که از دستتان برمی آید را انجام خواهید داد.

خودتان را با سایر کارمندان مقایسه نکنید. ممکن است احساس کنید که همکارتان به اندازه شما دانش و تجربه ندارد اما با سرعت بیشتری ترفیع گرفته است و بدترین کاری که ممکن است در این باره انجام دهید، این است که درباره نحوه ترفیع گرفتن همکار خود اعتراض کنید و بگویید که او مستحق ترفیع نبوده است و یا اینکه شما نسبت به او بیشتر و سخت تر کار کرده اید. با انجام این کار ممکن است به نظر برسد که برای ترفیع مقام به اندازه کافی بالغ نشده اید.

بیایید با این مسئله روبرو شویم. ممکن است تصور کنید بیشتر از همکار پیر خود استحقاق ترفیع داشته اید. اما این بدین معنا نیست که باید راجع به این مطلب حرفی بزنید. بر روی خودتان تمرکز کنید، و به اطرافیان خود کاری نداشته باشید.

ترفیع مقام به دلایلی اتفاق می افتد که ممکن است برای شما مشخص نباشد. سعی نکنید دلیل ترفیع همکاران و اطرافیان خود را حدس بزنید، زیرا ممکن است با این تصورات خود را دیوانه کنید.

برای طرح درخواست ترفیع بر روی مسائل شخصی خود مانوور ندهید. اگرچه مسائل و مشکلاتی که در زندگی شخصی پیش می آید، باعث می شود به پول بیشتری نیاز داشته باشید، و در اثر ترفیع می توانید به پول بیشتر دست پیدا کنید، اما هنگامی که درخواست ترفیع خود را مطرح می کنید هرگز درباره مسائل و مشکلات زندگی شخصی خود صحبت نکنید. در عوض تمرکز خود را به فعالیت هایی اختصاص دهید که به نفع شرکت انجام داده اید و درباره برنامه هایی که برای پست جدید خود در نظر گرفته اید، صحبت کنید.

هرگز درباره این مطلب که برای پرداخت اجاره خانه، هزینه های فرزند جدید خانواده و یا هزینه های طلاق به پول نیاز دارید، صحبت نکنید. این موارد ممکن است از نظر شما مهم و طبیعی جلوه کنند، اما ممکن است رئیس تان تصور کند باوجود این مسائل تمرکز خود را بر روی فعالیت های شرکت از دست داده اید.

در صورتی که موفق به دریافت ترفیع نشدید، هرگز نا امید و مأیوس نشوید. اگر موفق به دریافت ترفیعی که خواهان بودید، نشدید، درباره آن اعتراض نکنید، و به همکاران خود در این باره که جلسه تان تا چه حد بد پیش رفت چیزی نگویید، درباره رفتار ناعادلانه رئیس با کسی صحبت نکنید و یا نگویید که با وجود فعالیت های مفیدی که داشته اید باز هم موفق به دریافت ترفیع نشده اید. زیرا با بیان این گونه مطالب ممکن است وجهه ناراحت کننده و بدی از خود در شرکت بر جای بگذارید.

سعی کنید رفتار آرام و مودبانه ای با رئیس خود داشته باشید، و از او بپرسید برای تبدیل شدن به یک کارمند بهتر چه کاری از دستتان بر می آید، ممکن است مأیوس و دلسرد شوید اما احساسات خود را بروز ندهید زیرا ممکن است در آینده نیز موفق به دریافت ترفیع نشوید.

3o درخواست خود را برای ترفیع مطرح کنید.

این کار را با بیان توانایی هایی که دارید، آغاز کنید. فهرستی از توانایی های فردی خود را طی جلسه ای که با رئیس دارید، مطرح کنید. شما باید جلسه را با تشکر از رئیس تان برای وقتی که در اختیار شما گذاشته آغاز کنید و سپس درباره موفقیت هایی صحبت کنید که برای شرکت به ارمغان آورده اید مانند مواردی که باعث افزایش درآمد شرکت شده اید، مواردی که باعث رشد و گسترش شرکت شده اید و همچنین عواملی که شما را به عنوان یک کارمند از سایرین متمایز ساخته است.

این مطلب را نشان بدهید که برای قبول مسئولیت های بیشتر از آمادگی لازم برخوردار هستید. هنگامی که درباره توانایی های خود صحبت کردید، می توانید درباره موقعیتی که قصد تصرف آن را دارید نیز صحبت کنید. این موقعیت شغلی می تواند موقعیتی باشد که از قبل وجود داشته است و یا اینکه به تازگی ایجاد شده و یا شما قصد ایجاد آن را دارید. باید از اهدافی که قصد دست یابی به آنها را دارید، فهرستی تهیه کنید و برنامه ای برای دست یابی به آن اهداف طراحی کنید. وقتی درحال انجام این کار هستید به آنچه که بیش از هر موضوع دیگری توجه رئیس تان را جلب می کند بپردازید و اهداف خود را با توجه به علایق و اهداف رئیس تان اولویت بندی کنید.

سعی کنید همواره بازخوردی از صحبت هایتان با رئیس داشته باشید. در طی جلسه نباید تنها فردی که صحبت می کند شما باشید. اجازه بدهید رئیستان راه های رشد و ترقی را به شما نشان دهد و نظر خود را درباره اینکه برای ترفیع آمادگی لازم را دارید یا خیر با شما در میان بگذارد. اگرچه قبل از شروع جلسه باید نکاتی که قصد مطرح کردن آنها را دارید را آماده کنید، اما باید به این جلسه به عنوان یک مکالمه معمولی نگاه کنید، نه به عنوان فرصتی که به شما این امکان را می دهد که به عنوان فردی شگفت انگیز و خارق العاده خود را به نمایش بگذارید.

در صورتی که رئیس تان تصور می کند شما به زمان بیشتری برای ترفیع احتیاج دارید، ناامید نشوید. اگر رئیس تان به شما گفت برای ترفیع آمادگی لازم را ندارید، مأیوس و دلسرد نشوید. در عوض از او بخواهید راه و روش موفقیت در آینده را به شما نشان بدهد. از این طریق می توانید چشم انداز بهتری نسبت به آینده خود داشته باشید و برنامه مدون و دقیقی برای دست یابی به اهداف خود تهیه کنید.

برای آغاز مکالمه به خود اطمینان داشته باشید. و متوجه این مطلب باشید که این جلسه باعث می شود که در موقعیت های آینده رئیس شما را نیز برای ترفیع در نظر بگیرد. حتی اگر شرایط مطابق با برنامه ریزی های شما پیش نرود.

همواره درخواست های خود را پیگیری کنید. در صورتی که موفق به دریافت ترفیع مورد نظر خود نشدید، به بیان این مطلب که سعی می کنید در آینده به اهداف خود دست یابید و در این زمینه تمام تلاش خود را خواهید کرد، اکتفا نکنید. در عوض هر چند وقت یک بار با رئیس خود درباره میزان پیشرفتی که داشته اید، صحبت کنید و سعی کنید متوجه شوید که آیا توقعات رئیس تان را برآورده کرده اید یا خیر. اگر درخواست خود را پیگیری کنید و به رئیس نشان بدهید که در این زمینه به اندازه کافی مصمم هستید، رئیس تان به شما توجه بیشتری نشان خواهد داد و متوجه خواهد شد که شما برای قبول مسئولیت های بیشتر از آمادگی لازم برخوردار هستید.

و در صورتی که موفق به دریافت ترفیع شدید، با دوستان خود بیرون بروید و جشن بگیرید. بعد از تمام کارهای سختی که انجام داده اید، استحقاق جشن و استراحت را خواهید داشت.

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : جمعه 2 تير 1396 ساعت: 21:50